2010. június 27., vasárnap

Amerikai Football változatok: flag football


A Flag football világszerte népszerű. Szabályai nagyrészt követik a tackle football szabályait. A tackle footballan a játékost szó szerint földre kell vinni ütközéssel. A flagben a tackle az öv vagy a flag lehúzásán keresztül történik. Az övek és a flag-ek kialakítása szervezetenként különbözik.

Mivel a flag football-ank nincs erősen központilag kialakított szankciója az évek során több verzióban fejlődött tovább. Létezik 9 emberes, 8 emberes, 7 emberes, 5 emberes, 4 emberes. Játszhatjuk rúgással és punt-tal vagy ezeknélkül. Extra pont lehetőségekkel vagy anélkül. A pálya méretek az NFL méretű pályáktól azok harmadáig változnak.

Variációi
A falemberek jogosultsága alapján is megkülönböztethetők verziói. Lehet kontakt vagy kontakt nélküli a flag football. Ha engedélyezett a blokk azt csakk melkas magasságban tehetik a játékosok.

A non-contact (kontakt nélküli) falg football-ban nem lehet blokkolni, nincs falember de ha mégis akkor nem használhatják kezeiket hogy ellenfelüket megállítsák. A védők nem állhatnak a futó útjába. Így a futók megállítására csak úgy van módjuk, hogy a flag-et leszedik a futóról anélkül hogy annak útját akadályoznák. A támadók a védők kezeit nem blokkolhatják annak érdekében, hogy megóvják flag-eiket.

A contact flag footballban a fentiek egyike sem érvényes. A falemberek mellkas magasságban blokkolhatnak. A chop és a csípő alatti blokkok tíltottak. A védők a futók útjába állhatnak, hogy megpróbálják a flag-jüket megszerezni. A támadó játékosok leüthetik a flag-et megszerezni próbáló védők kezét.

A szervezett flag football ligák a következő szabály csoportokat követik:
• 9-emberes jogosulatlan (kontakttal),
• 8-emberes jogosulatlan (kontakttal)
• 8-emberes jogosult (kontakttal vagy a nélkül),
• 7-emberes jogosult (kontakttal vagy a nélkül),
• 6-emberes jogosult (kontakttal vagy a nélkül),
• 5-emberes jogosult (kontakttal vagy a nélkül),
• 4-emberes jogosult (kontakttal vagy a nélkül),
• 4-emberes Colorado szabályokkal

Az IFAF flag football 5-emberes kontakt nélküli flag football. Szabályzata magyar nyelven letölthető a következő linken: NEMZETKÖZI FLAG FOOTBALL SZABÁLYZAT 2009

Versenyek
Ennek a sportnak rengeteg amatőr követője van világszerte. Nemzetközi versenyek zajlanak évről évre.

Az International Flag Football Federation (a nemzetközi flag football) szövetség világbajnokságot is rendezett az Egyesült Államok, Mexikó és más államok részvételével.

Az IWFFA női flag football szövetség az egyik legnagyobb a flag footballban. Legaktívabb tornáit februárban a Floridai Key Westben tartják. A tornnán - amely neve Kelly McGillis Classic - több mint harminc női csapat vesz részt.

Az United States Flag and Touch Football League (USFTL) több kisebb szervezete terjeszkedik Amerika szerte.

Az NFL saját ifjúsági bajnokságot rendez a 12-14 éves gyerekek számára. 5 emberes ütközés nélküli flag football-ban méri össze erejét 10 ország. Ennek neve NFL Flag Football World Championships.

Az Egyesült Királyságban a flag football versenyeket a British American Football Association Community League szervezi. 2010-re már haladó szintre jutottak. A bajnokságban résztvevő 60 csapat két fő Konferenciára lett bontva. A liga ifjúsági versenyeket is szervez.

Amerikai Football változatok: six-man football


A six-man football vagy más néven a hat emberes football az amerikai football egy variációja. Amint nevéből is kiderül a 11 fős csapat rész helyett ebben az esetben hat tartózkodik a pályán.

1934-ben került a történelem lapjai közé Stephen Epler által. Alternatíva ként hozta fel a kisebb középiskolák számára, hogy focizhassanak a nagy gazdasági válság idején. 1938-ban rendezték meg az első hat emberes football mérkőzést Texasban. Ugyan ez év tavaszára már 55 iskola vett részt a mérkőzéssorozatban. 1939-re ez a létszám megduplázódott és az 1960-as környékén már több mint 160 iskola játszott 6 emberes footballt Texasban. Az első államok közti mérkőzésre 1940 október 5-én került sor, ahol az Ohio állambeli Windham középiskola mérte össze erejét az Ontario állambeli Stamford Collegiate of Niagara Falls-szal. Az egyetlen középiskolai éveiben 6 emberes footballt játszó játékos, aki az NFL-ben is megmutatta magát, ebben az időben ismerkedett a játékkal. Jack Pardee a Texasbeli Christoval középiskola színeiben debütált, majd innen kezdte meg pályafutását a profi football világába az 1950-es években.

A hat emberes football népszerűsége manapság a kis iskolák, magániskolák körében egyre növekszik. Magát a játékot Colorado, Montana, Nebraska, New Mexico, Wyoming és Canada szerte űzik. Kialakulása óta már két nagykorú ligája is van. Az egyik a Texas Sixman Football Association (TSFA) a másik pedig a Southeastern Christian Association of Sixman Football (SCASF) A TSFA nemrég fejezte be a 11. szezonját. A TSFA-ban 13 csapat verseng a bajnokságért A SCASF 8 csapata pedig 6. éve viaskodik egymással

Maga a játékmenet enyhén másabb mint a 11 fős társánál. Mivel a csapat mérete is kisebb ezért nincs szükség akkora pályára sem. A pálya dimenziói 91 méter hosszúságról 73 méterre valamint 48,8 méter szélességről 37 méterre zsugorodott. Ami viszont nőtt az eredetihez képest az a first down-hoz szükséges yardmenyiség. 10 yard helyett 15-öt kell megtennie egy csapatnak, hogy új down adagot kapjon. A támadó oldalon minden play elején 3 falembernek kell a scrimmage vonalán állnia. Azt tudni kell azonban erről a fajta footballról, hogy itt a falemberek is jogosult elkapók, vagyis mind a hat játékos kaphat passzt. Az A-11 6 emberes verziója így nem szokatlan ennél a játéknál. Egy másik érdekessége ennek a játéknak a snap szabályainál keresendők. Az a játékos, aki a snap-et kapja nem futhat a labdával a scrimmage vonalán túl. Ha azonban úgy dönt, hogy tovább adja egy másik játékosnak, akkor az a játékos futhat vele vagy passzolhat. Az eredetileg snap-et kapó játékos is végig jogosult elkapó. Egy másik kritérium az az, hogy a snap-et adó játékoshoz (center) érkező előre passznak minimum egy yardot kell repülnie.

A pontozás szinte hasonló módon történik mint a 11 emberes játéknál, kivéve az extra pont és a mezőnygól kísérleteket. Az az extra pont amit rúgással szereznek két pontot ér, ha futással vagy passzal próbálják az extra pontot az eredményjelzőre juttatni, akkor az egy pontot ér. Pont a fordítottja mint a nagytestvérnél. A mezőnygól pontban 4 pontot ér a 3 helyett. A rúgások itt azért érnek többet mivel nehezebb kivitelezni. A rúgó fél fala hátrányban van a védőkkel szemben, mivel létszámban kevesebben vannak.

Egy úgynevezett kegyelem szabályt „mercy rule” is bevezettek a szabálykönyvébe. Erre mészáros szabályként „Slaughter Rule” is hivatkoznak. A szabály értelmében a félidőben vagy azután bármikor ha egy csapat 45 ponttal a másik mögött kullog akkor a mérkőzés véget ér. Ilyen szabály a 11 emberes footballnál nem étezik.

Amerikai Football változatok: eight-man football



A nyolc emberes football szintén a kisebb középiskolák játéka. Ez az amerikai football olyan verziója ahol 11 helyett nyolcan vannak a pályán egy csapatrészben. A szabályok és a formációk variálódnak államonként és szervezetenként is de egy biztos mindig csak 8 játékos mehet fel a pályára egy csapat képviseletében. 2008-tól kezdve Alabama, Arizona, California, Colorado, Georgia, Idaho, Iowa, Kansas, Michigan, Missouri, Montana, Nebraska, New Mexico, Nevada, Oklahoma, Oregon, Tennessee és Washington állambeli iskolák rendelkeznek 8 emberes football csapatokkal.

A legnagyobb különbség a 11 fős társával szemben az az, hogy 3 játékos ki van iktatva a játékból. A kiiktatott játékos pozíciók formációfüggők de elmondható, hogy leggyakraban a támadó félnél két támadó tackle és egy wide receiver az, aki nincs pályán a védelemnél pedig két defensive back és egy fal ember. A pálya mérete gyakran kisebb. Akár a 9 emberes footballnál itt sem mondható el az egységes pályaméretezés. Egyes államok mint Oklahoma, Colorado a pálya hosszát megtartják 100 yardosnak de a szélességét 40 yardra csökkentik. Washingtonban és Oregonban teljes méretű pályán játszanak.

A játékmenet tekintetében a 8 emberes football igen csak különbözhet a elterjedtebb amerikai football változattól. A játékosok csökkent létszáma és a pálya nagysága pörgős gyors játékot tesz lehetővé. A trükkös play-ek et, a wildcat formációkat, a direkt snap-eket gyakran látni ezeken a pontgazdag meccseken.

Offense
A támadási lehetőségek a csökkent létszám következtében szintén korlátozódtak. A sémák legtöbbször 3 játékost használnak a backfield-en és 5-öt a scrimmage vonalán. A belső fal két guard-ből és egy centerből áll. A fal szélén álló két játékos általában tigh end, vagy néha wide receiver-ként játszanak.

Ahogy a pálya méretek, a szabályok úgy a formációk is variálódnak államonként, iskolánként. Ami közös bennük az az, hogy alkalmazzák az I illetve a T formációt, a play-ek pedig counter, dive, option és sweep elemeket. A passz játékok jelentősége nem olyan nagy mint a 11 fős footballban. A backfield játékosai is ezt mutatják. Általában egy irányító és két futó alkotja.

A mercy rule itt is megtalálható. Azokban az esetekben ha egy csapat 45 ponttal vezet vagy futó órával játszanak tovább vagy azonnal véget ér a meccs. Az ilyen módon nyerő csapat le 45-özi „45ed” a másik felet.

Rúgott extra pont kísérletekkel ritkán találkozhat a néző. Ezt a specializálódott rúgok és holder-ek hiánya valamint a védők rúgásoknál létrejövő helyzeti előnye okozza. A csapatok inkább a két pont megszerzésével próbálkoznak, passzal vagy futással igyekeznek az end zone.ba juttatni a labdát

Defense
Az általános védelmi felállás a 3-3-2 a védelemnél. A falat egy nose tackle és két end alkotja. Őket két linebacker erősíti hátul pedig 2 defesive back védekezik. Használják azonban a 4-3-1 (linemen-linebacker-safety), 3-4-1, 4-2-2, 3-2-3 formációkat is. Gólvonal közeli helyzetekben pedig az 5-3-at is bevetik.

Amerikai Football változatok: nine-man football

A kilenc emberes footballt azok az iskolák játszák, amik többet költhetnek felszerelésre és játékos keretük is nagyobb, de még mindig nem eléggé ahhoz, hogy 11 fős footballt játszanak. 2007-től kezdve Minnesota, Nevada, Észak Dakota és Dél Dakota államok rendelkeznek ilyen csapatokkal. Egyes helyeken a pálya mérete megegyezik a hat illetve 8 fős football-nál alkalmazottal de egyes helyeken ugyanolyan méretű pályán játsszák mint a nagytestvér meccseit. A pálya méretei kevésbé változnak a játékos számhoz képest ezért ez a fajta football több pontot eredményez. Több a helyük a játékosoknak. A kisebb pályákon a kezdőrúgás helye a 20 yard-os vonal. Ezt a játékot Britt Columbia területén 8-15 éves korig űzik a fiatalok.

A szabályok értelmében a támadó félnek 5 játékost kell a scrimmage vonalára állítania. Egy szokványos I formációnál A backfield-en egy quarterback, egy fullback, egy tailback és egy wide receiver vagy tight end-ként játszó játékos áll fel. A scrimmage vonalán álló játékosok közül a külső játékosok szuperálnak elkapók illetve tight en gyanánt. Ez itt is formáció függő.

Az alap védelmi felállás a 4-3-2. Ez 4 védő falembert 3 linebacker-t és 2 defensive back-et tartalmaz.

Egyes ligákban mint a Michigan állam beli Grand Rapidsi Michigan Football League-ben 9 emberes footballt átszanak. Minden csapat 16 mérkőzést játszik és ezekről teljes statisztikát vezetnek. Az Ausztrál Melbourne-ben szintén játszák a football ezen variációját, de ott kissé módosítottak az időn. Futó órás 10 perces negyedeket használnak kivéve a félidők végén az utolsó két percben.

Az Észak Dakota állam beli 9 emberes footballt szintén 100 yardos pályán játszák, és a játék is szinte ugyan az mint a 11 emberesnél. A különbség csak az, hogy itt egy TE van és nincs FB. A védelemben egy linebacker-rel és egy falemberrel van kevesebb.

2010. június 25., péntek

Hogyan rázd le a védődet

A pálya mélyére koncentrálj:
Az első dolog az, hogy a pálya mélyére koncentrálj. Fuss gyorsan, hogy a védőid ne "rád" koncentráljanak, hanem a pálya mélyén álljanak fel védekezni. Számodra a legideálisabb az ha már ekkor felveszik a védőpózt.

Fordítasd el a védő lábfejét:
Amikor egy potenciális szerelő az utadba kerül, azt kell elérned nála, hogy a lábfejei veled szembe nézzenek. Ekkor akár balra akár jobbra szabadon elindulhatsz. Ha mondjuk bara felé néz a lába akkor ezzel a szabadsággal már nem élhetsz.

Fordítsd el a csípőjét:
Ahhoz, hogy egy védőt helyben hagyhass a csípőjét kell elfordíttatni vele. Használj testcseleket. A lényeg az, hogy neki többször kelljen mozgatni a lábát és a csípőjét mint neked. Ez kizökkenti az egyensúlyából. Ezt csinálhatod úgy, hogy az egyik irányba testcselezel majd hirtelen a másikba törsz ki.

Robbanj ki mellette:
Miután a védődet kicselezted, sprintelj ahogy csak tudsz. A keletkező távolság lehetetlenné teszi az egyensúlyát vesztett védő számára, hogy utolérjen. Miután otthagytad a tekinteteddel fürkészd a csapatod számára legtöbb yarddal kecsegtető utat.

2010. június 21., hétfő

Alap védelmi felállások dióhéjban: Zone Blitz

(4-3 zone blitz)

Azok a csapatok akik zóna védekezésben állnak általában nem blitz-elnek. A zónázás biztonságos, míg a blitz az néha teljesen hazárdjáték. A Zone Blitz-et Dick Lebeau kalapálta össze az 1980-as évek végén. Hatalmas safety-jének David Fluther-nek az előnyét akarta kihasználni védelmi felállásával.

A Zone Blitz-nél az alap 3-4 felállást valamelyik oldalon Linebacker-rekel tömködik meg. Előfordulhat, hogy az egyik linebackert egy strong safety helyettesíti. De arra az oldalra akár cornerback is kerülhet. A célja az irányító és a támadó fal összezavarása. Elgondolkoztató a látvány, amikor úgy néz ki, hogy ennyi ember akarja az irányító vesztét.

Az falemberek a center-t és a guard-okat támadják meg. A feladatuk az, hogy elhitessék velük, hogy az irányító a célpontjuk. A védő falemberek gyakran csak tartják a pozíciójukat, várva a futást, vagy megállnak és 5 yardot hátrálnak a scrimmage-től. A rövid zónákat védik „short zone coverage” ilyenkor, a lehetséges passzok ellen. A Zone blitz egy vagy két hézagot nyit az irányító felé a linebacker-ek vagy defensive back-ek számára. Ők azok, akik valójában blitz-elnek.

A zone blitz egy tapasztalatlan irányítóval szemben ideális, mivel az olvasásnál elég sokat kell gondolkoznia. PSR-nél (snap előtti olvasás „pre snap read”) az irányító a safety-k elhelyezkedését vizsgálja, hogy megállapíthassa milyen védelemmel van dolga. A secondary tagjaitól nem várja, hogy bárki is blitz-elni fog. A következő olvasásnál a védelem frontját nézi meg. Ennél az olvasásnál arra kíváncsi, hogy vajon honnan érkezhet a blitz, vagy honnan lesz a legnagyobb a nyomás.

Mint minden védelemnek ennek is megvannak a gyengeségei. Habár Zone blitz-nek végtelen számú kombinációja és variációja létezik a flat-be lőtt rövid passzok levédése nehézkes ezen védelem számára. Gyakran a blitz-elő csapat egy olyan játékost küld az irányítóra, akinek zónáznia kellene. Ekkor jelentős területek maradnak szabadon a védelem közép távoli részén, vagy az egyik oldalon. Ennél a védelmi formánál két ember mindig a pálya mélyét őrzi, hogy a touchdown-októl óvják csapatukat. A támadás azonban ha felismeri a védelmet, tudja, hogy azoknál a falembereknél kell futni, akik majd visszamozognak coverage-be. A képzett, türelmesebb csapatok elég nagy futó teret nyerhetnek a linbacker-ektől zsúfolt oldallal ellentétes pályarészen.

Alap védelmi felállások dióhéjban: 46


A 46 defense nem a frontja alapján kapta nevét. Ez a védelmi fajta a Chicago Bears 1980-as évekbeli csapatával kapcsolható össze. A Bears korábbi védő felállását Bubby Ryan, a védő koordinátor megváltoztatta. A korábbi 5 falembert 1 linebacker-t és 5 defensive back-et alkalmazó felállást a 4 falemberes 4 linebacker-es és 3 defensive back-es séma váltotta fel. A negyedik linebacker- egyfajta átmenet volt a linebacker és a strong safety között. A Bears free safety-je Doug Plank volt ez az átmeneti játékos. Mezszáma 46-os volt.

A 46 formációnál 3 védő falember a centerrel és a két guard-dal szemben áll fel és próbálják megakadályozni a támadó blokkolóit abban, hogy a center előtti védőt lekettőzzék. A középső centeren lévő játékos a formáció legerősebb falembere és kiváló pass rush-oló. Képességeit arra használja, hogy az irányító zsebét összezúzza, a passzoló felé utat nyitva csapattársai számára. A támadó tackle-ökkel szemben nem áll védő. A külső válluknál foglalnak pozíciót és várják a megnyíló utat az irányító felé.

A Bears hatalmas sikereket ért el ezzel a módszerrel. 1984-ben a 72 irányító sack mellé egy bajnoki gyűrűt is nyertek.

A 46 azelőtt próbálja megállítani a támadást mielőtt még a labda az irányítótól elkerülne. A legnagyobb hátulütője ennek az, hogy a corner-ek az esetek 90 százalékában embert fognak és csak egy safety segíthet nekik. A zónába visszamozgó egy vagy két belső linebacker is gyakran egy-egyezni kényszerül a tight end-ekkel. Ha a tight end-nek sikerül futnia borulhat az egész védelem. 3 elkapós támadás ellen is küszködik ez a felállás. Egy option play is igen csak megizzaszthatja a védőket. Ekkor az irányító elkezdi megkerülni az end-jét, aztán vagy maga próbál területet nyerni vagy oldalpasszot ad a futójának. Egy másik módszernél a 46 ellen a futás valamelyik támadó tackle-nél megy el. Ha támadás kiszorítja a két külső védőt a keletkező résnél a futó átsurranhat és ha már a cornerbackek a pálya mélyére mozogtak a futó rengeteg yardot nyerhet.

A 46 olyan támadó felállások ellen alkalmazható igazán jól, ahol két futó csomagokat használnak. Ezek a felállások nem húzzák szét a védelmet és ekkor a védelem veszélyes támadóvá válik. A pass rush-olók a támadófalat megkerülve vetik magukat az irányítóra. Ha a fal szélén túljutottak már senki nem állíthatja meg őket.

Alap védelmi felállások dióhéjban: Kansas City Falcon

Az 1997-es évre alkotta meg Marty Schottenheimer a Kansas City Falcon védelmet. Sokoldalú játékosokat alkalmazott sokféle feladat elvégzésére. Mind a játékosoknak mind a védelmi sémának több variációja volt. Az alapja a 3-4-es felállás, de a védelem 20 féle képpen is felállhat Kansas City Falconba védekezni. Ami igen sok ahhoz képest, hogy az NFL meccseken körülbelül átlagban 70 play látható.

Ez a védelem nem a felállásra, hanem a játékosokra épít. A magját a kisebb és gyorsabb safety-linebacker típusú játékosok alkotják. Felállásuknál a védelem azt akarja elérni, hogy a másik fél zavartan érezze magát. Aztán a snap után ezek a gyors játékosok szimplán megkerülik a falat és a tettek mezejére lépnek. A kis gyors játékosok hátránya az, hogy a nagyméretű játékosokkal felálló csapatok ellen gyakran semmit nem tudnak kezdeni.

A Kansas City védelemben gyakran egy falembert lecseréltek még egy linebacker-re vagy öt defensive back-et használnak. Előfordult olyan is, hogy két linebacker-t is a scrimmage vonalára állítottak. Ez a fajta védelem rengeteg mennyiségű emberfogást játszik. Rámásznak a támadókra és folyamatos nyomás alatt tartják őket.

Alap védelmi felállások dióhéjban: under/over 4-3

(4-3 under)

A védelem alapja a 4-3 formáció. A linebacker-ek közül kettő belső linebacker és egy erős oldali linebacker. A védelem egyik célja az lehet, hogy a támadás feltételezett pontjára több falembert tudjanak odaváltani. Ez az „over” nevezett felállás. Az „under”-nél a támadás gyenge oldalára váltanak falembert.

Az under 4-3-ban egy védő falember a támadó tackle-el szemben helyezkedik el, egy másik a centerrel szemben egy harmadik pedig a guard-dal szemben áll fel. Azon az oldalon, ahol nincs tight end ott egy védő a támadó tackle külső vállánál áll fel. Az over 4-3-nál a négy falember közül 3 a támadó felállás erős oldala felé vált. Általában mindkét felállásnál egy linebacker mindig a tight end-el szemben helyezkedik el.

(4-3 over)

Az over/under séma rugalmasan használja a secondary embereit. A strong safety lehozásával egy csapásra 8 ember kerül a dobozba (box). Ha a corner-eket a scrimmage vonalától 3 yardra vagy attól közelebb állítják fel a fal közelében és a safety-ket 12 yard-ra a pálya mélyébe tolják a védelem úgy is kinézhet mintha 9 ember lenne a dobozban.

A védelem sikerességéhez olyan játékosokra van szükség, akik tehetségüknél fogva uralni tudják a scrimmage vonalát. Kiváló falemberek mellett ez a védelem átlagos linebacker-ek, jó corner-ek és megfelelő safety-k alkalmazásával is életképes. Az under/over 4-3 a támadók fejét támadja, az ő hibázásukra épít. Tehát a türelmes edzők kiváló fegyvere lehet, mivel előbb vagy utóbb a támadás bepánikol.

2010. június 20., vasárnap

Alap védelmi felállások dióhéjban: Dallas 4-3

A Dallas 4-3 védelem alapja a 4-3. Ami ebben a felállásban más az a secondary elhelyezkedése. Jimmy Johnson idején a Dallas csapata dúskált a tehetséges játékosokban a front-jában, de nagyon gyors vagy képzett cornerback-jei nem voltak. A front tehát nagyon erős volt de gyakran kellett alkalmazni a nickel sémát, hogy a secondary is egyensúlyba kerüljön. Ez a formáció inkább a csapat játékosainak képességére épített mintsem azok elhelyezkedésére.

A secondary gyengélkedését és a front erősségét figyelembevéve született meg a cover 4 vagy a four across. A front hatalmas nyomást fejthetett ki az ellenfél irányítójára, így a secondary mélyebben védekezhetett és a hosszú passzokat megakadályozhatta. Ez a séma azonban nem kíméli a corner-ek lelkivilágát, mivel nekik segítség nélkül kell az ellenfél legjobb elkapóit kiiktatni.

A safety-k a scrimmage felé osonhatnak, hogy a futásoknál plusz segítséget nyújtsanak. Könnyen álcázhatják a védelem sémáját felállásukkal. Ha a safety jól olvasta le a támadást, akkor a futók általában a földön végzik. A modern football-ban a Dallas 4-3-nál safety-k repertoárja a seam passzok levédekezésével is bővült. Az ilyen passzokat a tight end-nek vagy az elkapóknak szánja az irányító közép távolban a hash mark-ok közelében.

Alap védelmi felállások dióhéjban: Flex

Tom Landry alkotta a Flex-et az 1970-es és 1980-as években. 4-3 felállást használ de a fal úgymond hajlik „flex”. Két falember egy DT és egy DE 2-3 yarddal hátrébb helyezkedik el a scrimmage-től. Ez a két eltolt ember leolvassa a támadók blokkolási módszereit és megpróbálnak tackle-t vagy sack-et csinálni, míg a csapattársak a támadók blokkoló mintáit próbálják rommá törni.

Ez a feladat a két eltolt falembertől kivételes reakcióidőt és sebességet vár el. Az eltolásból származó pár yard távolság teszi lehetővé számukra, hogy megfigyelhessék hogyan alakul a támadás. Erre rögtön reagálniuk kell. Ekkor ezt a pár yardot a lehető leghamarabb kell megtenniük, hogy megállíthassanak egy játékot. A támadó blokkolóinak dolga is nehezedik. Ahhoz, hogy blokkolhassák a védőket a támadóknak ezt a pár yardot szintén meg kell tenniük. Persze ezalatt a védők sem tétlenkednek.

Az 1985-ös szezonig ez a fajta felállás hatékony volt a futások ellen. Manapság azonban egy játékos nem állhat meg és nézheti a játékot, főleg egy falember nem. A flex azzal, hogy két falember olvas, akadályozza a passz rush-t, és az irányító sem fog a kezük közé besétálni. 25 éve azonban Landry merész de sikeres húzása jól alkalmazta a kiemelkedően erős és gyors falembereket az eltolt pozíciókban. Randy White-ot például linebacker-ből képezte át defensive tackle-lé.

2010. június 18., péntek

Hogyan támadd a coverage-eket: Cover 1 vagy más néven Robber


A robber coverage egy védő séma, amit a QB olvasásának megzavarására terveztek. A középső passz zónákat iktatja ki. Ugy nézhet ki mintha 2D vagy 4 across lenne. A QB amikor a pálya közepét olvassa azt észleli hogy emberfogást vagy „rotate” felváltást játszanak. Célpontja a pálya közepén kereszt utat futó valamelyik elkapó lesz vagy a mély közepet akarja majd támadni. Ekkor jön a képbe a „Robber” vagyis a rabló. Emberfogásnál is alkalmazható ez a rendszer, ekkor a rabló a középső rész segíti ki.

Erősségei:
  • Középső zónák
  • Összezavarja a QB olvasását
  • Könnyen álcázható
  • A belső elkapók leduplázhatók
  • Bemérhetik a QB szemeinek mozgását

Gyengeségei:
  • Mély külső utak emberfogás ellen
  • Külső utakra törő belső elkapók
  • Play action

Hogyan támadható:
  • Időzített külső utak
  • Play action mély utakkal
  • A QB nek úgy kell tennie mintha nem ismerte volna fel
  • Tiszta dobások a hézagokba

Hogyan támadd a coverage-eket: Cover 0 ahol nincs a pálya mélyén safety


Ez a coverage szigorú emberfogás mindenféle segítség nélkül. A PSR a safety-k felállásán alapul. Általában emberfogásnál a Strong Safety a Tight End-el szemben áll fel, a Free Safety pedig a gyenge oldalon a védőfal közelében áll fel. Nincs safety a pálya közepén. A wide receiverek belső oldalán elhelyezkedő Corner-ek igazolhatják a feltételezést miszerint ez cover 0. A Corner-ek azért állnak fel így mivel belülről semmilyen segítségre nem számíthatnak. Az irányítónak számítania kell a blitz általi nyomásra. A QB-nak fel kell ismernie, hogy jön e a blitz és oda dobni a labdát ahonnan a védők eltűntek vagy a egymás útját keresztező elkapóknak. Az irányító szóban jelezheti, hogy merre kell neki több pass protection.

Erősségei:
  • Nyomás és áthatolás (6-7 ember rushol-hat)
  • a belső futó utakat akadályozza
  • rövid dobásra kényszeríti a támadást
  • nagy játéklehetőség

Gyengeségei:
  • szegényes run support
  • motion-ök leleplezhetik
  • a 3 mély zóna nem védett
  • kereszt utak
  • nincs mély segítség
  • a mély zónák alatt nincs fedezve
  • hazárdírozó védelem
  • bunch és snug típusu set-ek

Hogyan támadható:
  • Üres formációk –Minden elkapó egy-egyezik, de a futók megjátszhatóak
  • Nehéz a slant-eket levédeni – senki nincs középen
  • Futó játékok
  • Ha a QB-nak elég ideje van valaki biztos nyitottá válik

Alap védelmi felállások dióhéjban: 3-4

(3-4 defense)

A 3-4 formációt az 1940-es évek végén Bud Wilkinson alkotta meg az Oklahoma egyetem falai között. Jó 30 évvel később a Miami Dolphins vette elő és porolta le a sémát. Ekkor 1972-t írtak, és a Dolphins-nak csak két egészséges védő falembere volt. A kényszer vitte rá őket elsőként a 3-4 felállás alkalmazására az NFL történetében. 1974-ben a New England Patriots alapvédelme már ez a felállás volt. A Houston Oilers edzője O.A. Burn Philips is előszeretettel alkalmazta védelmében.

A 4-3-mal szemben a védelem ennél a formációnál csak három védő falembert használ. Itt a középen álló játékost nose tackle (N)-nek hívják. Két oldalán védő end-ek állnak fel. Ők kemény futás védekezők, valamint a pass rush-ért se kell a szomszédba menniük. Mögöttük 4 linebacker helyezkedik el.

A 3-4 formáció adoptálását az NFL-ben a kényszer szülte. Rengeteg képzett külső linbacker játszott akkoriban a ligában de minőségi falemberből kevés volt. Ez ma a középiskolai és némely esetben az egyetemi footballra lehet igaz. A külső linebacker pozícióba a magas erős játékosok bekerülhetnek, akik rendelkeznek a futás levédekezésének képességével, valamint jó pass rush-olók. A falban ugyan ezt megcsinálni azonban egészen más tészta.

A 3-4 alapjában elég rugalmas védelem. Ha a koordinátor úgy dönt akár hét nyolc játékost is coverage-be mozogathat. Ha pedig a szituáció úgy kívánja a 3-5 embert is rázavarhat az ellenfél irányítójára. A koordinátor játékosait a támadók képességei szerint állíthatja fel és ezáltal a támadó felálláshoz hangolhatja a védelmet. A nose tackle veszedelmes fegyverré válhat ha az ellenfél centerének blokkjait folyamatosan képes lerázni, vagy magát a centert oldalra elmozgatni. Ez a formáció teremtette a két-lyuk technikát „two-gap”. Ekkor a falemberek az ellenfél embereit az egyik oldalra blokkolják és a keletkező hézagban a OLB átsurranhat, hogy játékot csináljon. Így azt lehet mondani, hogy a 3-4 védelem nagyrészt nose tackle-re és a OLB-kre koncentrál.

Manapság az NFL-ben nem szivesen alkalmazzák ezt a felállást, mivel nehéz olyan elég nagy és erős OLB-ket találni, akik képesek a tight end-eket contain-elni miközben rush-olnak és emellett erősségük a futások megállítása.

Alap védelmi felállások dióhéjban: 3-4 Eagle


Fritz Shurmur kezdte el alkalmazni a 3-4 Eagle-t az 1980-as évek végén. A nagydarab nose tackle helyére egy kisebb linebacker-t állított. Ez a játékos a futások megállításáért volt felelős. Sebességét és robbanékonyságát használta fel arra, hogy a tőle nehezebb center mellett elsurranjon valamelyik lyukon keresztül. Ez a linebacker emellett kemény szerelő kellett, hogy legyen valamint jól kellett passz coverage-be visszamozognia. A formáció többi tagja ugyan úgy állt fel mint a hagyományos 3-4 alakzatban. Az extra linebacker miatt ezért gyakran 2-5 Eagle-nek is nevezik.

Shurmer a San Fransisco 49ers irányítóját Joe Montana-t akarta ezzel a felállással összezavarni. Joe-nak hihetetlen pontosan olvasott a védelem sorai között, és passzai általában mindig szabad embert találtak. Akkoriban teljesen váratlanul érhette az irányítót az a látvány, hogy egy gyorsabb linebacker, akinek a scrimmage közelében kellene maradnia egy passz zónába mozog.

A 3-4 Eagle a 46 defense-ből alakult ki, ami tömören a támadó fal széléről kifejtett passz rush nyomásról szól. Az Eagle ezt egy átlagon felüli linebacker-rel toldta még meg. Ez a játékos az utolsó blokkolót megkerülve sack-elheti az irányítót. A legtöbb passz rush-oló a támadó ember külső vállától messzebb áll fel. Rush-ja ebből a pozícióból átütőbb erejű lehet. Kevin Greene ennek a formációnak a levét használta sack-befőtjének befőzéséhez. 1994-ben és 1996-ban ő vezette a legtöbb egyéni sack listát az NFL-ben.

Az Eagle még sikeresebbé tehető, ha a csapat rendelkezik olyan cornerback-ekkel, akik emberfogásban is jeleskednek. Az emberfogás kiegészíti a két linebacker által végzett deep zone drop-ot(ekkor a mély passz zónákba mozog vissza a két linebacker). Ez a fajta védelem igen hatékony lehet a West Coast Offense-t használó csapatok ellen. A West Coast Offense gyakran használ olyan futókat, akik a passzok elkapásában is otthon vannak. Az Eagle védelemben pedig a hátrahúzódott linebacker-ek alkalmasabbak az ilyen játékosok szerelésére. A linebacker-ek a tight end-eket is jobban levédekezhetik, mert ez a fajta támadás őket is előszeretettel alkalmazza.

Annak ellenére, hogy a centerrel szemben nem nagy testtömegű játékos áll fel, az Eagle alkalmas a futások levédekezésére. Két nagyon erős linebacker-t alkalmaz, valamint egy harmadik linebacker vagy a strong safety is a scrimmage vonalához közel készülhet a játékra. Az utóbbi mozdulattal 8 ember kerül a dobozba „box”. Ez az a scrimmage közeli terület, ahol a védelem a legerősebb a futások ellen.

A sokoldalú futókkal rendelkező támadó csapatok azonban gyakran legyőzhetik ezt a védelmet. A támadás kiiktathatja a nose tackle helyén szereplő kisebb linebacker-t és olyan felállásokból is futhatnak, amiből eredetileg dobások szoktak születni. A fenti taktikák gyakran összezavarják a védelmet, mivel nem tudják megállapítani milyen játék következik.

Alap védelmi felállások dióhéjban: 4-3

(4-3 defense)

Az NFL csapatok nagytöbbsége 4-3 védelmet használ. Ennek a felállásnak a frontja két védő tackle-ből (DT) két védő end-ből (DE) két külső Linbeckerből (OLB) és egy középső Linebacker (MLB) áll. Hátul két cornerback (CB) és két Safety (S) vigyáz a rendre. A 4-3-at a New York Giants edzője Steve Owen találta ki 1950-ben. Egy negyedik defensive back-re volt szüksége, hogy a Cleveland Browns hosszú passzjátékait levédekezhesse. Owen ezt 4-3 esernyőnek hívta, mivel amikor a linebacker-ek elkezdtek visszahúzódni a secondary olyan alakban állt mint az esernyő teteje. Az első Cleveland elleni meccs, ahol a Giant ezt a felállást bevettette 6-0-ra végződött a Giants javára. A Paul Brown által edzett csapat első alkalommal kapott ki a történelem során.

Habár kezdetben a passzjátékok megállítására fejlesztették, ez a védelem mind a passz mind a futó játékokat képes volt megállítani. Az 1950-es évek végén kezdték el széles körben használni.

Papíron ez a fajta védelem nagyon kiegyensúlyozott. A védelemnek két olyan end-re van szüksége, akik nagyon erős passz rush-olók, és testalkatuk miatt a futásokat is megállíthatják. A középső linebacker-nek nagyon tehetséges játékosnak kell lennie, és józan eszét használva csapattársait megfelelően irányítania. A defensive tackle-öknek pedig erősnek kell lenniük futások ellen, valamint elég gyorsnak, nyomást gyakorolhassanak az irányítóra. Az erősebb külső linebacker a tight end-del szemben áll fel, a másik gyorsabb külső linebacker pedig a pass rush-ra marad. A valóságban azonban lehetetlen megvalósítani azt, hogy minden pozícióra kivételes képességű játékosok kerüljenek. Ez alól kivételek a pro bowl és az all-star csapatok. A gárdák tehát akkor használják ezt a formációt, amikor elég jó falemberek és linebackerek találhatóak a keretben. Ha már három, négy ezekből az emberekből kiemelkedő játékos, akkor valószínűleg a séma alkalmazása nem csak papíron lesz sikeres.

A 4-3 felállásnak az évek során rengeteg variációja jött létre. Léteznek olyan verziói is ahol igaz 4 védő falember készül neki a play-nek de a defensive back-ek száma nagyobb mint a linebacker-eké.

Alap védelmi felállások dióhéjban


Az amerikai footballban az edzők szeretik egymás módszereit másolni, főleg ha az sikeres a támadásban vagy a védelemben. Az 1970-es években rengeteg csapat kezdte a 3-4 védelmet elsődleges védelmi sémájaként használni. Ez a formáció 3 védő falembert és 4 linebacker-t alkalmaz. Az 1980-as évekre alap védelmi felállássá volt az NFL-ben. A Dallas, a Chicago és a Washington csapata alkalmazta csak a 4-3-as sémát (4 falember 3 linebacker). Az 1990-es években a 3-4 uralma véget ért. A 4-3 a Dallas sikereinek köszönhetően újra hódító útra indulhatott. A 2006-os szezonban a legtöbb NFL csapat a 4-3 valamelyik módozatát használta alap védelmi felállásként.

Bármelyik védelmi felállás alapvető céljai a következők:
- Az ellenfél megállítása és a labda visszaszerzése
- labda eladáson „turnover” (ez lehet megszerzett fumble, interception) keresztül több labdabirtoklást kieszközölni

Ahhoz hogy a csiszolt támadással a védelem versenyezhessen lépést kell vele tartania. Némely védelmi módszereket olyan szintre csiszoltak, hogy szabálymódosításra volt szükség. Az olyan fojtogató védelmi technikák, mint például a bump and run 30 évvel ezelőtti szabálya is megváltozott. A szabálymódosítások és a támadás fejlődése miatt a védelmi koordinátoroknak gyakran vissza kell térniük a táblához és a vetítőszobákba, hogy újabb galád terveket eszeljenek ki. Manapság hála istennek a számítógép is rendelkezésükre áll, hogy a támadás minden apró mozzanatát kielemezhessék.

A legtöbb védelmi felállás nevét a frontja alapján kapja (vagyis, hogy hány védő falember és linebacker áll a back-ek előtt) A leggyakoribb front a 7: ez állhat 4 falemberből és 3 linebacker-ből vagy 3 falemberből és 4 linebacker-ből. A front 7 esetén az is kiderül, hogy a secondary-t 4 játékos alkotja.

A védelem kiválasztása hasonlít a sakkhoz. Az edzők mindig igyekeznek ellenfelük előtt járni pár lépéssel. Nem félnek egyes területeket azért feláldozni, hogy megakadályozzák ellenfelüket a haladásban. A védelem igyekszik a támadó felet meggátolni abban, hogy az az end zone-ba érjen. Néha a mezőnygólok engedése is ebbe a stratégiai sakkjátékba tartozik, mivel így megúszhatnak egy touchdown-t, ami sokkal nagyobb értéket képvisel a számlálón.

2010. június 17., csütörtök

Hogyan támadd a coverage-eket: Prevent

A prevent egy olyan védelmi séma ami arra kényszeríti a támadást, hogy sok időt használjon a pontszerzéshez. A gyors pontok ellen véd. Miközben a támadás nagy adag yardmennyiséget zsebelhet be. Az irányítónak fegyelmezettnek kell lennie, amikor a prevent könnyen szerezhető yardmennyiséggel kecsegtet. Középiskolai és egyetemi football szinten a prevent közepét támadják, mert a first down megméréséhez a láncot mozgatni kell és ilyenkor áll az óra. A védő falemberek külső rush technikát alkalmaznak, hogy a QB-t a zsebben tartsák. Az irányítónak türelmesnek kell lennie, amikor a mély zónák alatt futó elkapónak dob.

Erősségei:
  • Mély zónák védve, négy védő a pálya mélyén
  • A mély out-ok és curl-ök alá kerülhetnek a védők
  • A zsebben tarthatják az irányítót a külső rush-okkal
  • A defensive back-ek rárepülhetnek a labdára ha az a levegőben van
  • Az oldalak védve

Gyengeségei:
  • Belső futások
  • A back-ek delay-en
  • Középső hook zónák
  • Időzített gyors utak
  • A fedezetlen seam-ekbe dobás

Hogyan támadható:
  • Függőlegesen szét kell húzni a passz zónákat
  • Mély kereszt utak
  • Üres set-ek
  • Időzített flat-ek, out-ok a 12 vagy kevesebb yard-nál
  • Belső futások
  • A back-ek delay-en

Hogyan támadd a coverage-eket: Zone Blitz


A Zone Blitz-et arra használja a védelem, hogy a támadó fal pass védelmének sémáit összezavarják, valamint egyúttal a QB olvasását is. Egy szemből érkező rush-oló (linebacker vagy falember) rövid időre megtámadja a támadó falembert majd ha passzjátékot olvasott visszavonul a passz zónájába. A blitz-elő emberek a kijelölt lyukakon mennek keresztül. A „dropper” (azok a játékosok, akik visszamennek a passz zónákba) helyettesítik őket. Ez a fajta coverage lehet akármilyen, de amit a legtöbben használnak az a Fire Zone. 3 mély és 3 középső mintát olvasó védőt alkalmaz.

Erősségei:
  • A futások hézagjai fedezve
  • Nyomás az irányítón – védelme összezavarva
  • Az irányító olvasását módosítja
  • Könnyen álcázható
  • A külső elkapókat leduplázhatják, a mély zónák alatti rész falemberek is védhetik

Gyengeségei:
  • Olyan játékosok zónáznak, akiket nem kimondottan erre készítettek fel (védő falemberek)
  • Keresztező utak a mélyzónák alatt
  • Play action, ha a pass protection kitart

Hogyan támadható:
  • A passz zónák függőleges és vízszintes széthúzása
  • TE a védő falemberekkel szemben
  • Screen passzok
  • Play action a back-ek irányába
  • Maximum védelem és a nyitott területeken mély utak használata

Hogyan támadd a coverage-eket: Quarter, Quarter, Half


A negyed, negyed, fél coverage esetében három játékos tartózkodik a pálya mélyén. A három mély zónát úgy osztják föl a 3 védő, hogy közülük kettő két negyedet véd és egy pedig egy fél pályányi zónát őriz. A mély zónák alatti védelem 4 vagy 5 játékost is mozgósíthat. Ez a fajta coverage a gyenge oldalon két embert használ a mély zónában. Az erős oldal a variációk sokaságát alkalmazhatja (invert és roll-ok). A leggyakrabban a bail technikát használja az erős oldali Corner, aki a mély ¼-et örzi. Az erős oldali OLB a curl-től a flat-ig védekezik. A PSR a Safety-k és a Cornerek felállásának mélységén alapszik. A gyenge oldali negyedekben a felállás úgy néz ki mintha 2D lenne egy embert fogó Corner-rel, és a safety is mélyebben áll fel mint a corner ráadásul a hash mark-ok közelében. Az erős oldali Corner is felállhat szorosan az emberével szemben de bail-t fog csinálni vagyis hátrálni fog, így 6-8 yarddal messzebb lesznek a snap pillanatában. A Strong Safety a Corner-rel együtt is alkalmazhatja a bail technikát.

Erősségei:
  • A gyenge oldali elkapót bump-olhatják
  • Az erős oldali mély utak fedezve
  • A 6 mély zónán aluli zónából 5 fedezve
  • 4 ember rush-ol
  • Gyenge oldali contain
  • Könnyű álcázni
  • A gyenge oldali elkapót leduplázhatják (külső belső utak)

Gyengeségei:
  • A gyenge oldali safety-nek a pálya felét kell védenie
  • Flood utak az erős oldalra
  • Sam-nek a curl és flat utakat kell védenie
  • Erős oldali contain
  • A gyenge oldali linebacker a curl-re megy
  • Széles váltások hézagokat teremthetnek

Hogyan támadható:
  • Vízszintesen széthúzni a játékot a pálya felét őrző safety-nél
  • Függőlegesen a flat-ek széthúzása, hogy hézagok keletkezzenek
  • Erős oldali out-ok
  • Gyenge oldali curl
  • Nem védhetik le a flood utakat
  • Trips típusú formációk és motion

2010. június 15., kedd

Hogyan támadd a coverage-eket: Cover 1 man /Emberfogás egy szabad free safety-vel


Ez egy olyan emberfogásos coverage, ahol a Free Safety fentről besegíthet. A snap előtti olvasás támpontjai a elkapók alapján elhelyezkedő Corner-ek és Linebacker-ek. A corner-ek az elkapókkal szemben vagy a külső oldalukon helyezkednek el, mivel van hátulról segítségük, ez pedig a Free Safety. A Corner-ek tehát a out-okat teljesen levédik. Ha a Strong Safety a normálistól (a normális az 4-6 yard) közelebb fog egy jogosult elkapót és a Free Safety a normálistól (12-15 yard) mélyebben áll fel akkor Man with a Free coverage-el van dolgunk. A linebacker-eknek tehát szabadon blitz-elhetnek. A QB-nak fel kell készülnie, hogy 5 ember fog rush-olni és nagy lesz a nyomás, de a védelem akár 7 játékost is felvonultathat. Az irányítónak fel kell ismernie, hogy jön e a blitz és arra a pontra dobni a labdát amit a védők elhagytak. Ez a hot read. Másik lehetősége, hogy hangjelzéssel módosítja a védelmét a rush-oló védők ellen.

Erősségei:
  • nyomás az 5 emberes rush által
  • Minden potenciális elkapót fedeznek
  • A védőknek segítsége van a post-ok felé
  • Kiváló screen és delay-ek ellen
  • A Cornerek szorosan embert foghatnak mivel van segítségük a Free Safety-től
  • Kiválló a zóna utak és a screen-ek ellen
  • A külső passz utak levédve
  • Jó blitz coverage
Gyengeségei:
  • Gyenge futások ellen, kevés run support
  • Nem megfelelő párosítás a back-ekkel a linebacker-ekkel szemben
  • nehéz álcázni ha jön egy motion
  • 3 mély zóna nem védett
  • Egymást keresztező utak
  • Bunch és snug típusú set-ek
Hogyan támadható:
  • Back utak a linebacker-eknél
  • A TE option futásával összezavarható az emberfogás
  • Rövid passzok elkapása, aztán nagy futás
  • A wide receiverek útjai keresztezzék egymást
  • Futó játékok
  • A coverage elhúzása a Free Safety-től

Hogyan támadd a coverage-eket: Cover 2 Man / Man under two-deep

Ez a coverage emberfogásos védelem, ahol két játékos a mély zónákban segít. Ez a coverage lehetővé teszi a védelem számára, hogy két elkapót leduplázzanak. A PSR a wide receiverek alapján elhelyezkedő Corner-ek szerint történik. Ha a Safety-k a hash mark-ok közelében a cornerektől mélyebben állnak fel és mind a két corner az elkapókra összpontosít, úgy hogy hozzájuk közelebb állnak fel ahelyett hogy a QB-hez állnának közelebb, akkor a Man Under Coverage szinte garantált. A Corner-ek válnak az Hard Focus kulcsává. Az elkapókkal szemben vagy valamelyik oldalukon állnak fel. A Linebacker-ek is az emberükkel szemben vagy legalábbis elég közel állnak fel. Motion alatt a Linbacker-ek az elkapóval futnak vagy legalábbis igazodnak a megváltozó helyzethez.

Erősségei:
  • Két elkapót duplázhatnak
  • 4 ember rush-ol
  • Minden potenciális elkapót fedeznek
  • Bump-olhatnak mivel van hátul segítség
  • Kiválló a zóna utak és a screen-ek ellen
Gyengeségei:
  • Gyenge futások ellen, kevés run support
  • Nem megfelelő párosítás a back-ekkel a linebacker-ekkel szemben
  • nehéz álcázni ha jön egy motion
  • 3 mély zóna nem védett
  • Egy-egyezés a rövid zónák alatt
  • Egymást keresztező utak
  • Bunch és snug típusú set-ek
Hogyan támadható:
  • Back utak a linebacker-eknél
  • A TE option futásával összezavarható az emberfogás
  • Rövid passzok elkapása, aztán nagy futás
  • A wide receiverek útjai keresztezzék egymást
  • Futó játékok
  • Motion használata

Hogyan támadd a coverage-eket: 2 deep - five under


A PSR a Croner-ek és a Safety-k felállása alapján történik. A corner-ek legtöbbször a wide receiver-ek külső oldalára állnak fel és a safety-k a hash markok közelében a corner.ektől mélyebben állnak fel. Ha a labda a hash mark-on van az erős oldali defensive back felállását kell figyelni, mivel a safety általában a hash-en fog állni. Ha az End a curl-höz hátrál akkot mind a hat alsó zóna védve van. Amikor a gyene oldali linebacker (W) a második elkapót kívülről tolja, feltételezhető hogy a W a flat-et őrzi, így kiderül hogy ketten állnak mélyen, öten a coverage alatt és lehet, hogy 3D rotation vagy Quarter-Quarter, Half.

Erősségei:
  • Erős futások ellen
  • Mindkét wide receiver-t jam-melhetik
  • A 6 alsó zónából 5 le van védve
  • 4 ember rush-ol
  • A külső passz utak esélyeit szinte nullázza
  • Feltarthatja a TE-et
  • Gyenge oldali erő és contain
Gyengeségei:
  • A Safety-knek a pálya felét kell védenie, azaz a 3 mély zónára ketten vigyáznak
  • A belső elkapó középre juthat
  • A Linebacker-eknek a curl-re kell ügyelniük.
  • Az erős oldali conatin
  • A W a curl-ön
  • A széles váltások hézagokat nyithatnak
Hogyan támadható:
  • A Safety-k vízszintes széthúzására Spread formációkat kel használni.
  • A flat-ek függőleges széthúzása hézagokat teremt
  • Az oldalvonalak mentén 20 és 25 yard környékén természetes lyukak
  • Gyenge oldali curl
  • Corner utak
  • Flood típusú utak

Hogyan támadd a coverage-eket: 3 deep - rotate vagy más néven cloud

Ennek a coverage-nek a célja, hogy a rövid passzjátékokat eliminálja vagy hogyha a támadó fél formációja a rövid oldalra erős akkor a pálya távoli részén nyújtson védelmet. A PSR a Strong Safety valamint a Corner felállása alapján történik. A SS-nek mélyebben kell felállnia a szokottnál ahhoz, hogy a mély közepet vagy a mély külsőt levédhesse, vagyis mélyebben áll a hozzá közeleső Corner-nél. Így kiderül az SS által, hogy felváltásról „rotate” van szó. Ebben a coverage-ben a felváltás oldalán lévő Corner a Wide receiver-t szorosan fogja őrizni a flat területén. A secondary ezt a szándékát azonban álcázhatja. Ekkor mindkét Corner a scrimmage-hez közel áll fel és a snap pillanatában a felváltás oldalán lévő Corner elkezd gyorsan hátra futni a mély 1/3-ba. A felváltás oldalát a külső Linebacker (OLB) pozíciójából is megállapíthatjuk. Az OLB-nek (gyenge oldali (W) erős oldali (S)) stack-ben kell állnia vagy el kell mennie a felváltás helyétől messzebb eső flat-et őrizni. A 3D a Free Safety felállása igazolja. Ha a Free Safety a hash mark-ok között középen áll, feltételezhető, hogy 3D-ről van szó.

Erősségei:
  • Biztos, mivel mindig hárman vannak a pálya mélyen
  • A felváltás helyére erő a futások ellen
  • A gyenge oldali flat-et vagy out-ot a Corner lezárhatja
  • 8 zónát őrizhetnek mialatt 3 ember rush-ol
  • Akár 4 ember is végezhet contain-t mialatt 7 zónát őriz
  • Könnyű álcázni

Gyengeségei:
  • Ha 8 ember van coverage-ben csak 3 játékos rush-ol és rájuk 5 vagy több blokkoló jut
  • 4 védő túlságosan a hat zóna alatt van (hosszú curl-ök és lapos seam-ek)
  • A felváltás helyétől mesze eső Wide receiver és corner között hézag „cushion”
  • A felváltástól távol lévő OLB egyedül marad a flat-ben
  • Nem védhetik le a flood utakat (3 vagy 4 elkapó a sémában)

Hogyan támadható:
  • Gyors passzok a felváltás helyétől messzebb eső részekre
  • Rengeteg pass protection
  • 3 olyan játékos által létrehozott közbe dobni a labdát, akiket csak ketten őriznek (flood típusú utak)
  • TE bevonása
  • A felváltástól elfelé futás

Zónák

A football-ban nem teljesen egységes a szakirodalom a pálya zónákra való felosztását illetően. Elnevezésük és méretük is változik. A közös tulajdonságuk azonban az, hogy a zónákat a passz utak levédéséhez igazították. A fenti elrendezés 6 mély zóna alatti zónát különböztet meg. Ezek a következők: swing, flat, delay, out, curl, hook, hole.

Egy másik elrendezés 5 rövid vagyis a scrimmage vonalához közeli zónát különböztet meg.


Ezek a következők:

Flat – Két flat zóna található a pályán. A scrimmage vonalától előre hátra 7 yard a terjedelme, valamint az oldalvonalaktól a tackle-ökig tart.

Curl - A curl is páros zóna. A scrimmage vonalától körülbelül 16 yard mélységig terjed hosszában. Szélességében kiseb mint a flat. A legkülső elkapótól 5 yarddal bentebb kezdődik.

Hook - A hook tight end-től tight end-ig tart és hosszában 20 yard mélyre nyúlik általában.

Seam - A curl és a hook zóna közötti területet.

Void - a deep half, a curl és a flat között rész.


A mély zónáknak 3 fő felosztása létezik:



Mély 1/3-ok "deep third"
Külső 1/3 - Széltében az oldalvonaltól 16 yard mélyen nyúlik be, hosszában a curl legmélyebb pontjától az end line-ig tart.

Középső 1/3 –A két külső 1/3-os zóna között helyezkedik el. A hook legmélyebb határvonalától az end line-ig húzódik.


Mély negyedek "deep quarter"- A pályát 4 egyenlő részre osztó zónák, amelyek a hook és a curl zónák határaitól kezdve az end line-ig tartanak.


Mély 1/2 "deep half"- A mély 1/2 zónák hasonlóan a negyedekhez a hook és a curl zónák határaitól tartanak az end line-ig.

2010. június 14., hétfő

Hogyan támadd a coverage-eket: 3 deep - invert vagy más néven sky


A snap előtti olvasás a Strong Safety és az erős oldali Corner alapján történik. Ha a SS nem olyan mélyen áll fel mint a Corner, akkor elárulta „invert” vagyis felcserélés lesz. Azaz a SS a flat-et fogja védeni ha egy elkapó oda merészkedik. A 3 mély (3 deep vagy 3D) coverage-et a FS felállásának megfigyelésével lehet igazolni. Ha a FS a hash markoktól messzebb áll és inkább a pálya közepét részesíti előnyben, azt lehet feltételezni, hogy 3D a védelem felállása. Az irányítónak a gyenge oldalról sem szabad megfeledkeznie. Ha a gyenge oldali Linebacker (W) valamelyik védő falember mögött áll (ez a stack) vagy az end-től kívülre mozog pozícióba, akkor ez egy gyenge pontot jelöl, ahol a gyenge oldali Linebacker a gyenge oldali flat-ért felelős. Ha az End három pontos pózban van vagy a scrimmage vonalán helyezkedik el akkor rush-t várható tőle. Ha az irányító az erős oldalra akar dobni, a snap pillanatában meggyőződhet róla, hogy az End jön e vagy a curl-t vagy a flat-et őrzi e.

Erőségei:
  • Biztos, mivel mindig hárman vannak a pálya mélyen
  • Az erős oldalon védelem a futások ellen
  • A Strong Safety az elkapó váltásaitól függően a külső utak, a megállásos utak vagy akár a flat utak alá is be vághat
  • 8 zónát őrizhetnek mialatt 3 ember rush-ol
  • Akár 4 ember is végezhet contain-t mialatt 7 zónát őriz
Gyengeségei:
  • Ha 8 ember van coverage-ben csak 3 játékos rush-ol és rájuk 5 vagy több blokkoló jut
  • 4 védő túlságosan a hatos zónák alatt van (hosszú curl-ök és lapos seam-ek)
  • A wide receiver-eket nem akadályozhatják, mivel nincs bump vagy nem is tolhatják őket befelé
  • Valószínüleg későn tudnák fedezni az erős illetve gyenge oldali flat vagy megállásos utakat
  • Az erős oldali flood utakat (3 vagy 4 elkapó a sémában) az End elmozdulása nélkül nem tudják levédeni, tehát csak 3 ember marad a rush-ra
  • A gyenge oldali flat
  • Gyenge oldali erő
Hogyan támadható:
  • Függőlegesen és vízszintesen szétkell húzni
  • Rengeteg pass protection
  • 3 olyan játékos által létrehozott közbe dobni a labdát, akiket csak ketten őriznek (flood típusú utak)
  • Gyenge oldali cur, gyenge oldali flat
  • A SS-től el kell futni

Hogyan támadd a coverage-eket: olvasás

Egy irányítónak rengeteg tulajdonságot kell birtokolnia. Mindemellett a legegyértelműbb tulajdonságának a kiváló dobótechnika kell lennie. A dobás pontos végrehajtásához hatalmas mennyiségű koordinációra és csapatmunkára van szükség. Az irányító a játék megfelelő olvasásával a kiaknázhatja a védelem hiányosságait. Akár a snap előtti olvasásnál „Pre-Snap Read”,a mozgás közbeni olvasásnál „Reading on the Move”, vagy utak igazításanál „Adjustments in routes” az irányító döntéseit a korábbi tapasztalatok és támadó ismeretei alapján hozza. A felismerés, megelőzés és reagálás mindezek együtthatásaként jön létre az irányítóban. A számára a védelemben látottak hozzák mozgásba a kerekeket.

Pre-snap read (snap előtti olvasás)
A Pre-snap read (PSR) alatt az irányító a secondary felállását vizsgálja. Segítséget nyút a megfelelő dobás döntés meghozatalában. Azaz még dobás előtt gondolatmenetét ennek megfelelően alakíthatja az irányító. Gyakran már snap előtt megállapítható milyen coverage-ben áll fel a védelem. Az esetek nyolcvan százalékában coverage-ket elárulja a secondary valamelyik játékosának felállása. Ez a játékos legtöbbször a második belső védő. Mégha nem is a teljes coverage derül ki ilyenkor, bizonyos elemek felállásának megfigyelése során egyes coverage-eket ki lehet iktatni vagy legalább szűkíteni a kört. Az irányítónak minden egyes play előtt így kell megközelítenie a scrimmage vonalát. Úgynevezett „Soft Gaze” enyhe bámulással tekint körbe az irányító balra, középre majd jobbra, mikor a center alá helyezi kezeit. Ennek célja az:
  1. hogy megtudja milyen mélyen állnak a corner-ek,
  2. hány safety-je van a védelemnek
  3. van e gyenge oldali flat védő, ha van kicsoda
  4. és hogy megtudja hány futó védő (áll szemben):
  • Meg kell keresni a Free Safety (FS)-t és a Strong Safety (SS)-t ahhoz, hogy meglehessen állapítani hogy 7 vagy 8 játékos áll e szemben. Ha a safety-k reagálnak a motion-re, lehetséges hogy blitz-elésre is kell számítani.
  • Meg kell keresni a gyenge oldali linebacker-t. Ez az olvasás döntő a külső blitz megállapításában. Az irányító felelősége, hogy a zsebet a külső blitz levédésére beállítsa vagy engedje hogy elkapói megtudják hogy ki lesz a „hot” receiver.
A snap előtti olvasás a dobás döntés első lépése. Az irányítónak be kell azonosítania az elsődleges védőt (ő a kulcs), hogy megállapíthassa merre fogja majd a labdát dobni. Ezt a szakaszt Hard Focus-nak nevezik. A kulcsot a védelmi minta valamint a PSR adja. A labda az irányító látószögében lévő kulcsjátékos tettei alapján kerül majd eldobásra. Például az erős oldali útnál a snap előtti olvasásnál az irányítónak észlelnie kell a Strong Safety-t. A snap-nél a SS foghat embert , a flat-et, a pálya mély 1/3-át vagy a mély 1/4-ét őrizheti. A SS akciója alapján dönti el az irányító, hogy hova dobja a labdát. Az úttól függően azonban a SS cselekedetei is változhatnak. Ezáltal a kulcs vagy a Corner vagy a Free Safety lesz. Ekkor már mozgás közbeni olvasásról beszélünk „Reading ont he Move” (ROM). Az irányító tehát az alapján dönti el dobásának irányát, hogy mi történik a Hard Focus területén és a hozzá kapcsolódó utak mentén a látószögében. Azaz a kulcsa felvált, felcserél vagy embert fog. Amikor az irányító a védőkhöz igazodik és nem az elkapókhoz, akkor sokkal kevesebb dobást láthatunk a coverage-ekbe.

2010. június 13., vasárnap

Speed bull rush

3 - 5 gyors lépés:
A snap pillanatában sprintelj egyenesen előre 3-5 lépést. Ez a szám a lépéseid méretétől függ. Ekkor a gyorsaságodat használva a blokkolón teremsz, meggátolva őt hogy felkészülhessen. Attól félve, hogy bevágsz melette hátrálni fog. Most még nem ütközöl vele. Addig a pontig tereled, ahol majd fogsz.

Fej és kezek:
A kezdeti sprinted után a külső lábaddal kitámasztva vágj be. Ahogy ezt teszed két kezed vagy a fejed és a kezeidet használva lökd meg a blokkolód a mellkasán. A sisak és a kezek egyszerre történő ütése nagyobb erőhatást fejt ki.

Válj el:
Az ütésed ereje vissza kell, hogy lökje a blokkolódat. Ezzel némi teret nyersz. Ezt kihasználva megkerülheted a játékost, vagy egyből az irányítóra szabadíthatod magad. Sose harcolj a blokkolóddal, mert azzal csak az ő malmára hajtod a vizet.

Vadászd le az irányítót:
Miután hátrébb lökted a blokkolódat és mögé kerültél, itt az ideje hogy az irányítót is megkeresd. Tartsd szemmel a qb-t és vigyázz nehogy túlrohanj rajta valamint, hogy a zsebbe mozgasson. Amikor közel kerülsz hozzá sack-eld.

Off coverage emberfogás

Kezdj mélyen:
7 yarddal messzebb állj fel mint az elkapó. Ez a távolság pont annyira lesz elég, hogy felkészülhess. Maradj alacsonyan és ellenfeled csípőjét figyeld.

Fordulj időben:
A fordulás az időzítésen múlik. 3-4 yarddal az elkapó előtt fordulj és így ha rossz irányba fordultál akkor sem teljesen veszett az ügy. Azelőtt kell fordulnod még mielőtt ebbe a 3-4 yard hézagba „cushion" az elkapó be nem lép. Ha megtette már késő.

Vágj be előtte:
Ha figyeled a csípőjét tudni fogod merre fog irányt váltani. Amint irányba rakja csípőjét vágj a labda és közé. Ha mindent jól csináltál meglessz hozzá a megfelelő szöged és be kell sprintelned.

Az irányítófelőli kezed használd:
Az irányítófelőli kezed használd a labda leütésére. A másikat tartsd készenlétben arra az esetre ha a labdát nem sikerül leütnöd. Ekkor szerelni kell az elkapót. Ezzel a módszerrel nem csak a labdaleütést biztosítod, de az esetleges tackle-t is.